info(zavináč)stockholmdream.cz | Po – Pá 10:00 – 18:00

ŠACHY U MOŘE - TRPANJ 2024

Týden šachů s
profesionálním lektorem
Vaškem Staňkem

Program: min. 2 x denně

Čekají Vás šachové přednášky převážně u moře (taktika, strategie, koncovky, bodované soutěže), turnaje (bleskové partie, rapid šach), rozbory partií i zajímavé povídání o šachu – to vše zábavnou formou. Šachy se mohou naučit i malé, předškolní děti!

Mohou jet jednotlivci, rodiny, skupiny i „sólo“ dětí na sportovně laděné setkání těch, kteří mají rádi šachy. Mohou jet i rodiče dětí, ty nám svěřit do péče a čerpat tam dovolenou. Jak oni, tak další „dovolenkáři“ se mohou (ale nemusí) zúčastnit našeho programu.

PŘEDSTAVUJI SE VÁM

Je mi již 77 let, ale naštěstí jsem velmi aktivní s vysokou fyzickou kondicí. Jsem si ovšem vědom, že moji šachovou práci mnozí z Vás neznají. Omlouvám se, ale musím z toho důvodu sáhnout ke chválení svého vlastního peří:

– Od 18 let jsem vedl šachové kroužky na ZŠ. Naposledy jsem objevil i bratry Petra a Martina Hollanovi.

– Celá desetiletí jsem pořádal mezinárodní turnaj dívek „O kouzelné oříšky“. Zúčastnila se např. (a vyhrála) např. slovenská reprezentantka Eva Repková. Několikrát startovala i Olina Sikorová-Černá (WGM). O věhlasu „Oříšků“ hovoří fakt, že se o něm psalo i ve Francii, Americe, …

– V letech roku 1964 do roku 2009 jsem jezdil v roli vedoucího a trenéra na tábory se specializací na šachy.

– Od roku 1972 se jednalo o tábory mezinárodní. Účastníky byli Poláci, Bulhaři, Rusové, Čechoameričané, Slováci, Moldavci, Kirgistánec. Tábory jsem kompletně připravoval a byl na nich hlavním vedoucím, trenérem.

– Zajímavá je řada jmen těch, kteří tábory prošli: tehdy „malý Davídek“ Navara (GM), Honza Votava (GM), státní trenér Michal Konopka (IM), reprezentantka Martina Kořenová-Holoubková (WIM), Petr Neuman (GM), Pavel Čech (IM) a dvě moje, již nehrající dcery, Jana (KM) a Zuzana (MS).

– Dokázal jsem vždy kolem sebe vytvořit kvalitní kolektiv vedoucích: Honza Hučín (KM), Zdeněk Hába (IM), Petr Vaněk (CM), Tonda Ambrož (KM), mé dcery, Angel Cenukov, trenér I.tř. ze Sofie … a i nynější sekretář ŠSČR Radim Borůvka (I.VT), který „prošel“ táborem i jako dítě. Velký důraz kladu na to, aby na táboře byli i vedoucí odpovídající za kvalitní nešachový program!

– S mládežnickou reprezentací jsem 2x odjel do Bulharska (Elchovo, Jambol). Hráli např. Tomáš Oral (GM), Petra Krupková, Radka Slepánková (KM), Zuzana Staňková (MS).

– Experimentálně jsem vedl i kroužek šachu v mateřské školce! Neuniklo to pozornosti tisku a televize. Závěrečný bleskový turnaj se viděli i v zahraničí a velký článek vyšel v časopisu „64“.

– Celé desetiletí jsem na ZŠ učil „nepovinný předmět(!), šachy“. Žákem byl např. Michal Schula (FM). Raritou byla i návštěva VM Miroslava Filipa, který přivedl redaktora časopisu „64“. Opět tam vyšel i dlouhý článek, …

– Ve 40 letech jsem splnil zkoušky na FTVS UK a stal se trenérem I.třídy.

– Několik let jsem úspěšně vedl víkendovou šachovou školu, kterou prošlo mnoho pozdějších šachových osobností. Namátkou: GM Honza Votava, Pavel Čech (IM), Standa Chloupek (M), Martin Přibyl (IM), Lukáš Černoušek (IM), sourozenci Konopkovi a dcera Zuzana Staňková (MS).

– Učil jsem dlouhodobě nemocné děti (začátečníky) v nemocnici Na Bulovce!

– Pracoval jsem se svými svěřenci jako osobní trenér individuálně. Mýma rukama prošla především Katka Němcová (VM – startovala na šachové olympiádě za ČR a za USA), dále pak Standa Chloupek (M), Lukáš Černoušek (IM), dcery Jana (KM) a Zuzana (MS). Dobré základy dostala i dnešní reprezentantka Anna Marie Koubová.

     Asi bych měl zůstat u šachu: Na základce jsem měl jít hrát za školu ping-pong na sportovní hry, ale zjistili mi šelest a šikmě položené srdce. Dík přestarostlivé mamince jsem směl na tělocviku dělat jen 1 – 2 – 3 – 4 – jak jen já nemám rád aerobik. – Protože jsem soutěživý typ, chytil jsem se „zvláštního“ sportu, šachu. Kdo neumí, trénuje, říká se „vtipně“ o trenérech. Pro mne tohle platí 100%. Vždyť, co to je II. liga. Naštěstí jsem si to včas uvědomil a už v 17 letech vedl šachový kroužek na škole. Jako mladý muž jsem pořádal obrovský mezinárodní turnaj dívek, „O kouzelné oříšky“ a 10 let učil i nepovinný předmět šachy – ano, děti měly známku ze šachu na vysvědčení. Neušlo to ani zahraničnímu tisku. Plných 40 let jsem dělal hlavního vedoucího na mezinárodních šachových táborech.

     Proč jsou šachy sport? Na tuhle otázku jsem odpovídal i při zkoušce na FTVS. „Můj tábor“ dává velký důraz na fyzickou kondici, která musí být součástí tréninku šachistů. Nezdravé tělo dlouhotrvající psychickou zátěž totiž nevydrží. To trojnásobně platí o dětech. Proto má tábor vše, co má správný sportovní tábor mít. Celotáborovou hru, vše soutěživě, „na body“, nejrůznější disciplíny, kde se děti řádně zapotí. Samozřejmě celodenní výlety „po svých“, … Šachy jsou jen součástí celé té komplexní a vždy zábavné činnosti. Proto se dost durdím, když někdo mluví o šachu jako o „nesportu“.

     „Šachák“ je vhodný jak pro „závodní“ šachisty, tak i pro malé děti a začátečníky. S mrňaty to opravdu umím! Vždyť jsem experimentálně vedl kroužek šachu i v mateřské školce. Když předškoláci hráli v červu před školkou bleskový turnaj se šachovými hodinami, točila to televize, psalo se o nás nejen doma, ale v celé Evropě.

Pro koho je cvičení určeno:

Kohokoliv, kdo miluje šach, nebo se je chce naučit v prostředí neodolatelného Chorvatska, kde na věku nezáleží.

Co je cílem celého týdne:

– „Vypnout mobil“ a mozek od starostí a práce

– Že nezáleží na věku, ale na dobré partě

– Potkat nové lidi

Užít si týden u moře

Naučit se šachy

– Zahrát si šachový turnaj

– Výlety po okolí

A mnoho dalších užitečných rad a informací …

Co si odnesete z celého týdne:

Uklidníte se, naučíte se nové věci.

– Naučíte se hrát šachy.

– Účastníte se šachového turnaje.

– Zažijete spoustu legrace.

 

V ceně zahrnuto: doprava dálkovým autobusem, polopenze, ubytování na 7 nocí, večerní program, workshop.
V penzionech jsou lůžkoviny (v ceně), nejsou zde věci osobní a hygienické potřeby. Možnost cvičení na nedalekém hřišti. Společné posezení je možné v jídelně.

Závazný rezervační formulář

Př. 777 000 111
Př: jmeno@domena.cz

Kde WORKSHOP probíhá (lokalita):

je menší obec, trajektový přístav a současně příjemné letovisko na severním pobřeží poloostrova Pelješac. Má krásné

 

oblázkové a skalnaté pláže, malebnou polohu pod prudkými svahy kopců a klidnou atmosféru. Zemědělská a rybářská obec (660 obyv.), přístav a současně příjemné menší letovisko, jediné na severním pobřeží poloostrova Pelješac. Z obce vede asfaltová spojka k hlavní pelješacké silnici, která ji spojuje se západní i východní částí poloostrova (do Orebiće 11 km). Trpanj má chráněnou polohu, příjemné mikroklima, dostatek vláhy (díky pramenům) a vegetace, včetně borových hájů na břehu. Na úrodné půdě v zázemí obce se pěstuje ovoce, zelenina a vinná réva.V minulosti to byl hlavní přístav poloostrova. Nyní sem jezdí trajekt z Ploče na pevnině (8 nám. mil).

V blízkosti obce je v zátoce Blace léčivé bahno (peloid), které má velmi dobré léčivé účinky při chorobách pohybového ústrojí a gynekologických problémech. Podle posudků odborníků je účinnější než bahno v některých známých lázních. Je zatím přístupné volně, bez omezení.

Ubytování:


V penzionech, cca 200 m od pláže. Moře zcela čisté, pláže pozvolné oblázkové a upravené malé romantické pláže ve skalnaté části pobřeží. V blízkosti penzionů můžete vyzkoušet v zátoce Blace léčivé bahno.

– 2L studia s vlastním sociálním zařízením a kuchyňským koutem, terasou

– APT pro 4–5 osob – 2x 2L pokoj, možnost 1 přístýlky, společné sociální zařízení, kuchyňka a terasa

– 2–3L studia s vlastním sociálním zařízením a kuchyňským koutem

 

Stravování:
Polopenze – chorvatská kuchyně – (švédské stoly)

 

Nezahrnuto v ceně:

Turistická taxa 12 až 18r. = 210Kč/os./týden; od 18r. = 350Kč/os./týden.
Pojištění léčebných výloh, odpovědnosti za škodu za příplatek od 30 Kč/os./den, do 15 let = od 20 Kč/os./den.

Některé pokoje mají možnost klimatizace za příplatek cca 7 €/den (platba na místě).

 

ZÁLOHA A STORNO

Záloha ve výši 4.500,-Kč je splatná na základě zaslané faktury po podepsání přihlášky. Při platbě formou splátek je záloha rozvržena maximálně do 3. splátek.

Možnost platby na splátky bez navýšení. V den odjezdu musí být všechny splátky uhrazeny.

V případě platby zájezdu na splátky dle splátkového kalendáře je záloha  ve výši 4.500,- Kč v případě STORNA ze strany Objednavatele nevratná.  

 

Příplatky / Poplatky

Možnost focení s fotografem
Komplex. pojištění osob v zahraničí

Moderátorský, Modelingový, Herecký, Make-up workshop

Možnost prodloužení pobytu, případně navázání druhého turnusu v městečku DRVENIK

klidnější přímořské letovisko v nejkrásnější části Makarské riviéry, nad kterým se tyčí pohoří Rilič. Letovisko je rozděleno na dvě části – Gornja Vala a Donja Vala. Podél moře vede 9 km dlouhá promenáda umožňující příjemné procházky. Pláže z drobných oblázků tvoří dvě překrásné zátoky, které se zvolna svažují do moře. Pláže jsou zčásti kryté vzrostlými borovicemi a tamaryšky a tudíž vedle slunce poskytují i žádaný stín. Milovníci klidných míst naleznou v okolí intimnější prostředí mezi skalisky a v četných malých zátokách. Na návrší na sever od obce najdeme zříceniny opevněné protiturecké věže ze 17.století, poblíž stojí gotický (později přestavěn do barokního stylu kostel) sv. Jiří /Sveti Juraj/ s vestavěnými kamennými hrobkami z období středověku. Je důležitým přístavem, který spojuje pobřeží s Hvarem a Korčulou.

 

Na návrší na sever od obce najdeme zříceniny opevněné protiturecké věže ze 17.století, poblíž stojí gotický (později přestavěn do barokního stylu kostel) sv. Jiří /Sveti Juraj/ s vestavěnými kamennými hrobkami z období středověku. Je důležitým přístavem, který spojuje pobřeží s Hvarem a Korčulou.

 

Možnost výletů (orientačně): Dubrovník, Makarská, Gradac, Zaostrog, ostrovy Hvar, Pelješac, Korčula, Medugorje, Mostar…

 

Ubytování:
Dobře udržovaný rodinný penzion s přátelskou atmosférou. Penzion je vyhledáván jak rodinami s dětmi, tak všemi kdo vyhledávají odpočinek a relaxaci.
V penzionu je malý bar a krytá terasa. Vzdálenost od oblázkové pláže cca 150m, nudistická pláž cca 500m. Všechny pokoje i studia mají lednici, rychlovarnou konvici, TV.

2-4 lůžkové pokoje, sprcha + WC, balkón, lednice.

studia pro 2-4 osoby: obytná ložnice s kuchyňským koutem (vařič, lednice, kuchyňské a jídelní nádobí), sprcha, WC.

 

Stravování:
Servírovaná chorvatská polopenze (snídaně, večeře – výběr ze dvou jídel). Stravování je přímo v penzionu. V penzionech jsou lůžkoviny (v ceně), nejsou zde věci osobní a hygienické potřeby. Možnost cvičení na nedalekém hřišti. Společné posezení je možné v jídelně.

 

Nezahrnuto v ceně:

Turistická taxa 12 až 18r. = 210Kč/os./týden; od 18r. = 350Kč/os./týden.
Pojištění léčebných výloh, odpovědnosti za škodu za příplatek od 30 Kč/os./den, do 15 let = od 20 Kč/os./den.

Některé pokoje ve 3. patře možnost klimatizace za příplatek cca 7 €/den (platba na místě).

 

ZÁLOHA A STORNO

Záloha ve výši 4.500,-Kč je splatná na základě zaslané faktury po podepsání přihlášky. Při platbě formou splátek je záloha rozvržena maximálně do 3. splátek.

Možnost platby na splátky bez navýšení. V den odjezdu musí být všechny splátky uhrazeny.

V případě platby zájezdu na splátky dle splátkového kalendáře je záloha  ve výši 4.500,- Kč v případě STORNA ze strany Objednavatele nevratná.  

 

Příplatky / Poplatky

Možnost focení s fotografem
Komplex. pojištění osob v zahraničí

Modelingový, Herecký, Make-up, Fotografický workshop

Možnost prodloužení pobytu, případně navázání druhého turnusu v městečku TRPANJ